W tej chwili ultrasonografia to jedno z najczęściej wykorzystywanych badań diagnostycznych, które obrazuje kształt i wielkość narządów wewnętrznych człowieka. To właśnie z pomocą badania ultrasonograficznego diagnozuje sie stan jajników, piersi, jąder, nerek, wątroby, trzustki itd. W trakcie badania USG można wykryć równego rodzaju nieprawidłowości, jak np. rozwijające się guzy albo zgrubienia na powierzchni narządu. W praktyce oznacza to, że na podstawie badania USG można zadecydować albo o wykonaniu kolejnych badań albo też o konkretnej metodzie leczenia.

Dużą zaletą badania ultrasonograficznego jest fakt, że dla pacjenta jest ono zupełnie bezbolesne. Standardowo badanie USG wykonuje sie w przypadku kobiet w ciąży – ultrasonografia pozwala ocenić, czy płód rozwija się w macicy prawidłowo.

Na czym polega badanie ultrasonograficzne?

Podczas badania USG do ciała pacjenta wnikają fale akustyczne o bardzo wysokiej częstotliwości, które dla ucha ludzkiego są niesłyszalne. Fale w zakresie 1-10 MHz rozchodzą się w ciele ludzkim, nie powodując ani bólu ani żadnych uszkodzeń tkanek pacjenta. Skuteczność ultrasonografii łatwo wytłumaczyć. Każdy narząd w ciele ludzkim w inny sposób odbija fale akustyczne, co pozwala na zbadanie jego kształtu, struktury i wszelkich odchyleń od normy. W głowicy aparatu do badania ultrasonograficzno znajduje się przetwornik, którego zadaniem jest przetwarzanie impulsów akustycznych na elektryczne. W wyniku tego na monitorze widzimy obraz badanego właśnie narządu.

Aby mieć pewność, że USG zostało przeprowadzone prawidłowo i że jego wynik ma wartość diagnostyczną, należy skorzystać z pomocy doświadczonego lekarza. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług prywatnego gabinetu lekarskiego. Jeśli chcą Państwo prywatnie zrobić USG jamy brzucha, tarczycy, ślinianek itd., zapraszamy do skorzystania z pomocy naszej kliniki. W naszej placówce przeprowadzane są badania USG zarówno u pacjentów dorosłych, jak i u dzieci, w tym także niemowląt (np. badanie przezciemiączkowe).

USG dla kobiet w ciąży

USG to badanie, które pozwala na ocenę rozwoju dziecka. Oczywiście wyniki badania USG zależą w duże mierze od tego, jak zaawansowana jest ciąża. USG umożliwia sprawdzenie, czy serce dziecka bije, ocenę przyrostu wagi i wzrostu dziecka, a także zdiagnozowanie wielu nieprawidłowości. Nie wolno zapominać także i o tym, że badanie ultrasonograficzne daje rodzicom oczekującym dziecka pierwszy jego obraz. Po 18 tygodniu ciąży możliwe jest określenie płci dziecka. W tej chwili przeprowadza się badania USG 2D, USG 3D oraz USG 4D.

USG 3D – kilka informacji

W publicznych przychodniach standardem jest ciągle USG 2D. Umawiając się na badanie ultrasonograficzne prywatnie, przyszli rodzice mogą zdecydować się także na USG z wykorzystaniem innowacyjnych aparatów, które pozwalają na uzyskanie trójwymiarowego obrazu dziecka i macicy. Dobry ginekolog z pewnością doradzi skorzystanie z tej możliwości. USG 3D pozwala na dokładne zobaczenie dziecka. W przeciwieństwie do USG 2D widoczne są nie tylko rozmazane plamy. Można naprawdę wyraźnie zobaczyć kształt dziecka oraz jego twarz. Badanie USG 3D daje obraz statyczny dziecka, czyli po prostu jego zdjęcie. Pozwala jednak zdiagnozować różne nieprawidłowości, które przy standardowym USG 2D nie są widoczne.

USG 4D we Wrocławiu

W tej chwili możliwe jest już oglądanie ruchów dziecka w czasie rzeczywistym. Umożliwia to badanie USG 4D. Tego typu badanie ultrasonograficzne to niezwykłe przeżycie dla rodziców. Warto jednak pamiętać, że badanie jest także bardzo przydatne w diagnostyce dziecka. Co prawda USG 4D stosowane jest od dość niedawna, jednak stwierdzono już, że z jego pomocą można skutecznie zdiagnozować zniekształcenia kończyn dziecka, rozszczep kręgosłupa, rozszczep wari, podniebienia itd.

Prywatna klinika BG Clinic we Wrocławiu gwarantuje swoim pacjentkom pełną opiekę położniczą. Przeprowadzamy nie tylko badania prenatalne, ale także badania ultrasonograficzne. Do badań USG w naszej klinice wykorzystuje się nowoczesny sprzęt medyczny marki GE. Badanie USG przeprowadzane są nieodmiennie przez lekarzy, których kwalifikacje potwierdzone są stosowanymi certyfikatami.