Dla wielu kobiet pierwsza wizyta u ginekologa jest dość stresującym wydarzeniem. Aby zniwelować stres towarzyszący badaniu, warto odpowiednio przygotować się do niego. Istotny jest m.in. termin wizyty. Jeżeli jej powodem nie są żadne niepokojące objawy, najlepiej byłoby umówić się po miesiączce, ale przed połową cyklu. W tym czasie ginekolog ma możliwość dokładnego zbadania szyjki macicy i przeprowadzenia miarodajnej cytologii.

Pierwsza wizyta u ginekologa – co jest ważne?

Zasadniczo pierwsza wizyta u ginekologa powinna mieć miejsce jeszcze przed rozpoczęciem współżycia seksualnego przez pacjentkę. Praktyka pokazuje jednak, że przeważnie umawiana jest później. Pierwsze badanie ginekologiczne jest dla pacjentki krępujące, warto zatem dobrze przemyśleć wybór ginekologa, w tym także jego płeć. Wiele pań czuje się mniej skrępowanych w obecności lekarza kobiety. Dobry ginekolog powinien nie tylko posiadać odpowiednią wiedzę specjalistyczną, ale także być w stanie odwrócić uwagę skrępowanej pacjentki od szczegółów badania.

Zebranie wywiadu na temat stanu zdrowia pacjentki

Pacjentki, którym zależy na wysokim standardzie usług, mogą umówić się na wizytę prywatnie. W zasadzie każda wizyta zaczyna się od wywiadu dotyczącego stanu zdrowia pacjentki. Dobry ginekolog zapyta o datę pierwszej i ostatniej menstruacji, długość cyklu, ewentualne schorzenia ginekologiczne, dolegliwości, utrzymywanie kontaktów seksualnych, itd. Jeżeli idziemy do danego lekarza po raz pierwszy mogą pojawić się pytania o stosowane środki antykoncepcyjne oraz o to, czy kobiety z najbliższej rodzinie chorowały na raka szyjki macicy albo piersi. Dopiero po takim szczegółowym wywiadzie na temat stanu zdrowia pacjentki, ginekolog przechodzi do właściwego badania.

Jak wygląda badanie u dobrego ginekologa?

Po przeprowadzonym wywiadzie lekarz sprawdza budowę okolic intymnych pacjentki. Standardowym elementem badania ginekologicznego jest badanie palpacyjne. Podczas badania ginekolog wprowadza palce do pochwy badanej pacjentki, drugą rękę kładzie na jej brzuchu. Badanie palpacyjne jest niezbędne, aby dokonać prawidłowej oceny morfologii narządów miednicy mniejszej. Jest ono dla pacjentki bezbolesne, chociaż może wiązać się z pewnym dyskomfortem. W przypadku odczucia bólu, pacjentka powinna o tym natychmiast poinformować.

Kolejnym etapem jest badanie z użyciem wziernika, podczas którego lekarz zwraca uwagę na stan śluzówki, sprawdza czy nie ma żadnych nieprawidłowości w rejonie pochwy, szyjki macicy, jajników. W gabinetach ginekologicznych używane są wzierniki o różnych rozmiarach, inny wziernik wykorzystywany jest podczas badania nastolatek, inny przy badaniu kobiet, które mają za sobą poród. W trakcie badania pobierany jest materiał niezbędny do badania cytologicznego, które powinno być po rozpoczęciu współżycia seksualnego powtarzane przynajmniej co trzy lata (częściej w przypadku kobiet, u których ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy jest wyższe).

Zdarza się, że lekarz decyduje się na przeprowadzenie badania USG. Możliwe jest zbadanie narządu rodnego zarówno przez powłoki jamy brzusznej, jak i za pomocą głowicy wprowadzanej do pochwy. W obu przypadkach badanie USG nie jest bolesne, chociaż może być nieco dyskomfortowe.

Badanie piersi u ginekologa

Kolejnym etapem wizyty u ginekologa jest badanie piersi. O ile w placówkach publicznych badanie to jest często pomijane, o tyle, umawiając się z ginekologiem prywatnie, pacjentka ma pewność, że zostanie ono przeprowadzone za każdym razem. W trakcie badania lekarz zwraca uwaga na wszelkie niepokojące symptomy, tzn. guzki i zgrubienia, wciągnięcia skóry, owrzodzenia itd. Podczas badania palpacyjnego piersi ginekolog bada także węzły chłonne. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości zlecane są dodatkowe badania.

Pacjentki, które interesuje dobry ginekolog we Wrocławiu, zachęcamy do zapoznania się z ofertą BG Clinic. Nasza klinika funkcjonuje w oparciu o światowe standardy. Wykwalifikowany personel oraz nowej generacji sprzęt diagnostyczny pozwalają na zapewnianie pomocy lekarskiej na najwyższym poziomie.