Endokrynologia to dział medyny, który zajmuje się szeroko pojętymi zaburzeniami funkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego – de facto chodzi o wydzielanie hormonów przez przysadkę, nadnercza, tarczycę itd. Jeżeli z jakiegoś powodu dojdzie do zaburzeń w funkcjonowaniu gruczołów wydzielania wewnętrznego, trzeba się niestety liczyć także z zaburzeniami hormonalnymi. W większości przypadków chodzi o nadmiar lub niedobór jakiegoś hormonu. Jakie objawy powinny skłonić nas do skorzystania z pomocy endokrynologa? To pytanie nie jest wcale proste.

Faktem jest, że nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów wydzielania wewnętrznego może mieć wiele różnych objawów. Problemy ze snem, nadmierne owłosienie u kobiet, labilny nastrój, występowanie uporczywego trądziku, wyraźne zmiany w popędzie seksualnym itd. – to jedynie część objawów, którego mogą świadczyć o poważnych zaburzeniach hormonalnych. Jeśli zależy nam na szybkiej diagnozie, warto umówić się prywatnie na wizytę z endokrynologiem.

Dobry endokrynolog – leczenie chorób tarczycy

Stosunkowo często diagnozowane są przez endokrynologów problemy z tarczycą. Tarczyca znajduje się w okolicach szyi, gruczoł ten jest odpowiedzialny za wydzielanie tyroksyny i trójjodotryoniny – hormonów bardzo ważnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Niestety to właśnie niedoczynnoś

i nadczynność tarczycy należą do najczęściej diagnozowanych schorzeń endokrynologicznych. Problemy z tarczycą wiążą się niestety z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Tego rodzaju objawy jak np.: spadek masy ciała mimo znacznego apetyt, zwiększona potliwość, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia wzrostu u dzieci, wyraźne osłabienie, nieustannie uczucie gorąca itd. mogą świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Z pewnością nie wolno tego typu objawów lekceważyć. Badania endokrynologiczne mogą dać jasność co do naszego stanu zdrowia. Obecnie przeprowadza się badania poziomu hormonów we krwi, badanie ultrasonograficzne tarczycy, czasami konieczna jest biopsja gruczołu. Jeżeli zachodzi podejrzenie zapalenia gruczołu, endokrynolog może zlecić także zbadanie przeciwciał przeciwtarczycowych we krwi pacjenta.

Endokrynolog dziecięcy – kiedy warto się do niego zwrócić?

Wśród pacjentów endokrynologów są nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci. Problemy hormonalne mogą dotknąć nas w różnym wieku. Niestety również u dzieci może dojść do nadczynności albo niedoczynności gruczołów wydzielania wewnętrznego.

Kiedy zatem warto udać się do endokrynologa dziecięcego? Jakich objawów nie należy lekceważyć? Przede wszystkim, jeśli zauważymy, że dziecko jest znacznie niższe niż rówieśnicy albo po prostu rośnie od nich wolniej, warto skonsultować się z endokrynologiem. Z drugiej strony także nadmierny wzrost może świadczyć o tym, że dziecko cierpi na zaburzenia hormonalne. Inne symptomy, które mogą wiązać się z zaburzeniami hormonalnymi to nadmierne tycie przy umiarkowanym łaknieniu i odwrotnie – utrata wagi przy zwiększonym apetycie także może świadczyć o zaburzeniach w działaniu gruczołów wydzielania wewnętrznego. Uporczywy trądzik, intensywne wypadanie włosów, zbyt wczesne oznaki dojrzewania, brak objawów dojrzewania dziecka w wieku 13-14 lat. Itd. – również i w przypadku wystąpienia takich objawów warto udać się do doświadczonego endokrynologa dziecięcego.

Prywatna wizyta u endokrynologa we Wrocławiu

Jeżeli są Państwo zainteresowani profesjonalna pomocą endokrynologa we Wrocławiu, zachęcamy do skorzystania z oferty naszej prywatnej kliniki. BGClinic to placówka medyczna, która od samego początku swojej pracy stawia sobie za cel oferowanie pacjentom opieki medycznej na najwyższym, światowym poziomie. W naszej klinice przyjmują doświadczeni endokrynolodzy, którzy stale poszerzają swoje kompetencje. Staramy się pacjentom zaoferować kompleksową opiekę medyczną, dlatego też mogą Państwo w BGClinic umówi

się również na konsultacje z endokrynologiem dziecięcym. Dysponujemy nie tylko doświadczoną kadrą, ale także najnowocześniejszy sprzętem diagnostycznym, zatem możliwe jest wykonanie w naszej klinice wszelkich niezbędnych badań.