Początkowo jest euforia: dwie kreseczki na teście, wizyta u lekarza ginekologa i pierwsze zdjęcie, a czasami nawet film, z badania USG. Niestety ciąża to nie tylko dziewięć miesięcy sielanki, ale także przypadłości, o których większość przyszłych mam nie chciałaby wiedzieć. Część z nich jest normalnym stanem rzeczy i nie należy się ich obawiać, ale niektóre są sygnałem, że dzieje się coś złego i jak najszybciej należy się skonsultować z lekarzem.

Wielu lekarzy twierdzi, że najważniejszy dla zdrowia dziecka jest pierwszy trymestr ciąży. To na tym etapie dochodzi do zapłodnienia i tworzenia się wszystkich organów ciała. Niektóre kobiety czują, że są w ciąży od pierwszych dni po zapłodnieniu. Piersi stają się pełniejsze i lekko obrzmiałe. Stają się także wrażliwsze na dotyk i wiele kobiet odczuwa ból przy ich dotyku. Część przyszłych mam odczuwa także silną senność i zmęczenie, którego są bardzo trudne do opanowania. Częstą przypadłością jest także częstsze oddawanie moczu spowodowane powiększaniem się macicy, która jest teraz nisko w miednicy i uciska pęcherz moczowy. W okresie tym kobiety bardzo silnie odczuwają również działanie progesteronu osłabiającego jelita, co doprowadza do zaparć, które mogą trwać nawet do porodu. Kolejnym zwiastunem ciąży może być także ból i zawroty głowy, które spowodowane są skokami ciśnienia, szczególnie częstymi przy gwałtownej zmianie pozycji ciała.

Najczęściej jednak kobiety o ciąży dowiadują się w momencie zatrzymania miesiączki, która może wrócić nawet kilkanaście miesięcy po porodzie. Ponadto, najczęściej w połowie pierwszego trymestru, pojawiają się mdłości i wymioty. Chociaż w filmach pojawiają się tylko rano mogą towarzyszyć kobiecie nawet cały dzień i nasilać się na przykład przed pójściem spać. Z nudnościami nierozerwalnie wiąże się niechęć do niektórych smaków, które dotychczas były przez nią lubiane.

Nieakceptowalne są na pewno omdlenia, o których należy jak najszybciej powiedzieć lekarzowi prowadzącemu ciąże oraz jakiekolwiek krwawienia. Mogą być one objawem ciąży pozamacicznej lub poronienia. O ciąży pozamacicznej mogą również świadczyć bóle podbrzusza połączone z bólami barków i okolic odbytu.

Drugi trymestr to intensywny rozwój wszystkich narządów dziecka. Brzuszek zaczyna być już coraz bardziej widoczny i można poczuć pierwsze ruchy dziecka. Niestety pojawiają się w tym okresie także bóle pleców i kręgosłupa. Na skutek zatrzymania wody w organizmie mogą pojawić się obrzęki rąk i nóg, które powinny zniknąć po nocnym odpoczynku. Bardzo dokuczliwe mogą być bolesne skurcze łydek spowodowane głównie niedoborem niektórych pierwiastków.

Absolutnie niedopuszczalne w tym okresie są obrzęki całego ciała i twarzy oraz bóle głowy i podwójne widzenie, które mogą być objawem zatrucia ciążowego podobnie jak zbyt wysokie ciśnienie i zbyt szybki przyrost wagi kobiety, który świadczy także o cukrzycy ciążowej.

Trzeci trymestr upływa przede wszystkim pod znakiem zmęczenia i zadyszki. Dziecko intensywnie rośnie przez co wraca parcie na pęcherz i bóle pleców nawet w nocy podczas odpoczynku. Przyszłe mamy mogą także mieć problem z żylakami i hemoroidami oraz skurczami przepowiadającymi poród.

Jednocześnie muszą uważać na dokuczliwe swędzenie całego ciała, mogące być objawem zaburzeń pracy wątroby, pieczenie przy oddawaniu moczu, a także ostry ból w pachwinach lub dole pleców mogące świadczyć o infekcji nerek. Wszystkie te dolegliwości należy regularnie konsultować u ginekologa.