Rak piersi jest każdego roku wykrywany u ponad dziesięciu tysięcy kobiet w Polsce. Regularne badania profilaktyczne piersi mogą wcześnie wykryć wszystkie niepokojące zmiany, a im szybciej zmiany te zostaną zdiagnozowane, tym większe są szanse na wyleczenie.

Samobadanie piersi – jak to robić?

Spora liczba kobiet wykrywa niepokojące zmiany w piersiach w trakcie samobadania. Warto, abyś i Ty nauczyła się, jak je zrobić. Samobadanie piersi wykonujemy w pozycji stojącej przed lustrem. Najpierw unosimy ręce do góry i przyglądamy się, czy nie widać zmian w kolorze skóry i kształcie piersi. Przyjrzyjmy się, czy brodawki nie są wciągnięte, czy skóra na piersiach się nie marszczy. Następnie oprzyj swoje ręce na biodrach i raz jeszcze przyjrzyj się swoim piersiom zwracając uwagę na te same szczegóły.

Następnie kolejno ściśnij każdą brodawkę, aby zobaczyć, czy nie wydziela się z nich płyn. Teraz wyciągnij swoją lewą rękę ku górze, prawą połóż na lewej piersi. Trzema środkowymi palcami wzdłuż piersi zataczają niewielkie kółeczka. Powtórz te ruchy od dołu do góry i na odwrót. Tak samo zbadaj drugą pierś. Zwróć uwagę, czy nie wyczuwasz guzka, czy pierś nie jest twarda. Samobadanie piersi powinny zacząć wykonywać już dwudziestoletnie dziewczyny. Badanie to powinnyśmy wykonywać raz w miesiącu.

USG piersi a profilaktyka raka piersi

Jest jednym z ważniejszych badań profilaktycznych. Badanie to jest bezbolesne. Wykrywa niewielkie zmiany, pozwala odróżnić, czy zmiana ma charakter wypełnionej płynem torbieli, czy jest to guzek lity. Na USG piersi zgłoś się między pierwszym a dziesiątym dniem cyklu. USG piersi wykonuj raz w roku.

Mammografia, czyli prześwietlenie piersi

Dzięki temu badaniu można wykryć bardzo małe zmiany. Najbardziej nowoczesne mammografy cyfrowe wykrywają guzki o wielkości jednego milimetra. Pierwszą mammografię powinny zrobić kobiety pomiędzy trzydziestym piątym a czterdziestym rokiem życia. Profilaktycznie badanie to każda z nich powinna robić raz na dwa lata. Po pięćdziesiątych urodzinach mammografię wykonujemy raz w roku. Mammografia jest badaniem bezbolesnym chociaż jej wykonanie jest mało przyjemne.

Profilaktyczne badania piersi mogą uratować Twoje nie tylko Twoje zdrowie, ale i życie – http://www.medica2000.com.pl/specjalisci/ginekolodzy/.